2022 yılında daha büyük bir dijital pazara yer veren Türkiye bu konudaki planlamanın sonunu getirmeyecek gibi görünüyor. Bu yazımız da sizlerle dijital pazarlama ile alakalı olarak genel bilgilere yer vererek dijital alanın ne ölçüde geliştiğini sizlerle paylaşacağız.

Dijital pazarlama alanında yurt dışı ülkeleri oldukça ileride ve biz bu alana ne kadar geç başlasak da çok hızlı bir şekilde ivme kazanarak dünya ülkelerine yetiştik diyebiliriz. Dijital alanı takip etmek ve gün geçtikçe sürekli yeni şeylerle karşılaşmak artık alışılmış bir durum olsa da bu alanda ilerlemek isteyen birçok firma ne yazık ki bu desteği yeteri sayıda uzman bulamadığından dolayı yanlış seçimlerle büyük paralar harcamaktadır. Bu konuyu uzmanına danışan firmalar hem maliyeti az harcayarak büyük cirolar elde etmeyi başarmış ve bu yönde Türkiye de birçok firma arasında yerini almıştır. Dijital alanda birçok Google aracı var diyebiliriz ve e-ticaret firmaları Google araçlarını takip ederek gerek analiz, gerekse site içi ve dışı optimizasyonlar yapmak zorundadır. Eğer e-ticaret siteniz gereğinden fazla trafik alıyorsa mutlaka sitenizin optimizasyonlarını yapmalı ve güncel olarak e-ticaret sitenizi ayakta tutmalısınız.

Dijital pazarlama alanında kendisini geliştirmiş ve bu bağlamda dijital pazarlama ‘yı doğru ve etkin şekilde kullanarak başarı ve cirolar elde etmekteler. Bu konuda en büyük yardımcılarından olan Google’ın araçlarından biraz bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Etkin Dijital Pazarlama Yardımcısı Google Araçları

Google Analytics

Google’un kullanıcılarına sunmuş olduğu analiz yazılımdır. Bu yazılım sayesinde birçok yenilik ile tanışmanız mümkündür. Özellikle dijital alanda rekabet eden bir e-ticaret firması iseniz bu aracı kullanmanızı tavsiye ederiz. Biraz içeriğinden bahsedecek olursak, ücretli olarak vermiş olduğunuz reklamların size ne kadar maliyetli olduğunu ve size ne kadar ciro dönüşü sağladığını günlük olarak görebilir ve bunu aylık olarak toplam bütçeniz ve gelirinizi görebilirsiniz. Tabi ki Google’un sunduğu araç sadece bununla kalmayacağı kesin, biraz daha bahsedecek olursak Analytics’e e-ticaret sitenizi bağlayarak size vermiş olduğu izleme kodunu sitenize yerleştirerek sitenizi anlık olarak ziyaret eden kişileri görebilirsiniz. Tabi bu kadarı da yetmiyor, sitenize giren kişilerin yaş aralıklarını analiz olarak size sunup rapor olarak almanızı sağlamaktadır. Analytics yazılımı daha birçok konuda ulaşabileceğiniz raporlama sistemi mevcut.

Dijital pazarlamanın farklı araçlarından örnek vermek gerekir ise, ürün ya da firma tanıtımı amaçlı e-bülten pazarlama araçlarından faydalanıyor iseniz, bülten alıcılarınızın da sitenize dönüşlerini, trafiklerini ve alımlarını da inceleyerek takip edebilmenizde Google Analytics ile mümkündür.

Google Adwords

Google’un bu aracı ise reklam vermenize yarıyor. Bu yazılım sayesinde birçok reklam çeşidini uygulamanız mümkündür. Bu reklam çeşitlerinden sizlere kısaca bahsedelim, anahtar kelime üzerine yapılan reklamlar Google aramalarında örnek veriyoruz. Size ait giyim odaklı bir e-ticaret firmanız mevcut ve elbise kelimesine reklam verdiğinizi varsayarak Google aramalarında elbise kelimesini yazan kişilere sizi reklama verdiğiniz teklife göre aramada ilk sayfa ya da ilk sırada çıkarma imkânı sağlamaktadır. Google Adwords aracını yöneten dijital pazarlama uzmanları bu konuya daha hâkim olarak birçok reklam çeşidi hakkında size destek verebilir. Diğer bir reklam çeşidi ise re-marketing reklamları bu reklamların amacı yeniden pazarlama anlamına gelir. Sitenizi ziyaret eden sepetine ürünü atıp, sitenizden çıkan veya sitenize üye olup çıkan kişilerin farklı sitelere gittiğinde sürekli sizin ürünleriniz ile alakalı reklamları, reklam alan sitelerde banner olarak göstermektedir. Buda size güzel bir dönüş sağlayacaktır. Bu konu ile alakalı olarak uzmanlara danışarak detaylı bilgi sahibi olabilir ve firmanızı büyütebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir