Markasının rakip firma tarafından taklit edildiğini gören firmalar Türk Patent Kurumuna marka yayınına itiraz işlemlerine başvurarak kopya markaların tescil edilmesini engelleyebilmektedir

Marka yayınına itiraz işlemini yapabilmeniz için sahip olduğunuz markanın Türk Patent Kurumu tarafından tescil edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir şekilde itiraz işlemlerinde bulunamazsınız. Türk Patent kurumu tarafından marka hakkı elde eden firmalar markalarını herkese karşı ileri sürebilmektedir. Firma patent başvurularını hangi ülkede gerçekleştirdiyse marka haklarını sadece o ülkede koruyabilmektedir. Marka tescil işlemlerini Türk Patent Kurumunda gerçekleştiren firmalar marka haklarını sadece Türkiye sınırları içerisinde koruyabilmektedir. Markalarının global bir yapıya dönüşmesini isteyen firmalar hangi ülkede marka haklarını korumak istiyorsa o ülkede tescil başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Firmalar marka başvurusuna itiraz işlemlerini sadece Türk Patent Kurumunda gerçekleştirebilmektedir. Firmaların ürünlerine en uygun marka ismi bulmaları gerekmektedir. Aksi takdirde firmalar istedikleri satış miktarlarına ulaşamamakta ve ürünlerinin satışının durdurulmasına neden olabilmektedir.

Günümüzde marka bulma işlemlerini reklam ve pazarlama konusunda bilgili ajanslar gerçekleştirmektedir. Pek çok firma marka ismi konusunda bu ajanslardan yardım almaktadır.

Marka Tescili

Marka, birçok yerde geçen bilinen en yaygın tanımıyla işletmenizin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran işaretlere marka denir.
Bu işaretler kişi adları, isimleri, sözcükler, herhangi bir anlamı olmayan yanyana getirilmiş harfler, rakamlar veya rakam kombinasyonları olabilir.

Marka Tescili için Gerekli Evraklar

  • Tescil edilecek marka nedir?
  • Sektörünüz veya ürünleriniz nelerdir?
  • Marka başvuru ücreti.
  • Özel Vekaletname.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir