Oksijen tüpü nerelerde kullanılır

Her canlının insanın hayvanın mutlaka oksijene ihtiyacı vardır. Vücudun bir an dahi olsa oksijensiz kalması geri dönülmez hastalıklara neden olmaktadır. Bu şekilde ilk olarak etkilenen organ beyindir. Beyinde meydana gelen hasarlar maalesef tüm vücudu etkileyerek istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya gelinmektedir. Bu nedenle zehirlenmelerde yangın anında dumandan etkilenmede kalp krizinde kanamalarda veya enfeksiyon hastalıklarında ve daha bir çok acil durumlarda oksijen tüpü kullanılarak kişinin hayati tehlikesi ortadan kaldırılır.

Akciğer hastalıkları ve oksijenin önemi

Akciğerler solunum cihazı olarak tanınmaktadır. Çünkü nefes alıp vermede akciğerlerin görevleri oldukça önem taşımaktadır. Herhangi bir hastalıktan dolayı akciğerler etkilenir ise mutlaka solunum düzeni de bozulmaktadır. Bu durumda hastanın nefes alıp vermesi iyice zorlanmaktadır. Veya alamaz duruma gelebilir. Bu tehlikeli anda ilk  müdahale oksijenin verilmesidir. Hastanın oksijen sayesinde vücut direnci düşmez solunumu yavaşlamaz normal nefes alıp vermeye başlar. En önemlisi ise hayati tehlikede atlatılmış olmaktadır. Akciğerlerde oluşan iltihap kanser bronşit gibi her türlü rahatsızlıklarda oksijenin önemi en önde gelir. Çünkü akciğerlerde oluşan basit bir hastalıkta olsa mutlaka solunumu etkilemektedir.

Oksijen nedir faydaları nelerdir

Oksijen bütün canlıların yaşam kaynağı olan gazdır. İnsan vücudunun üçte ikisini oksijen içermektedir. Oksijen hayatımızın kaynağıdır, sağlığımızın koruyucusudur. Oksijen hücrelerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar, kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca kanda bulunan zararlı maddeler temizlenerek vücuttan atılır. Vücuda esneklik canlılık verir, kalbimizin daha sağlıklı çalışmasına destek olur. En önemlisi ise beynin de diğer organlarda olduğu gibi oksijen ve gıdalar ile beslendiği unutulmamalıdır. Diğer organ ise akciğerlerdir ki nefes alırken akciğerlere hava dolar ve alınan bu havanın oksijeni ise kanın temizlenmesini sağlamaktadır. Nefesi dışarı verirken kanda bulunan kirli gazı dışarı atarak akciğerler görevini bu şekilde yapmaktadır. Fakat yaşamak için oksijen şart olsa da mutlaka kullanım sırasında dikkatli olmalıdır. Oksijen tüpünü kullanırken düşme delinme zedelenme gibi olumsuzluklar büyük kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle kontrol edilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Oksijen tüplerinin taşınma sırasında dikkatli olunmalıdır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir