2007 yılında paleoantropolog ve araştırmacı Genevieve von Petzinger, Taş Devrinde 40.000 yıl öncesine kadar uzanan mağaralarda ve diğer alanlarda bulunan geometrik işaretleri incelemeye karar verdi. Çoğu insan, hayvanların tanıdık petrogliflerine aşina olmasına rağmen, yanlarındaki semboller hakkında çok az şey biliyordu. Tüm dünyada seyahat ettikten sonra, Von Petzinger, gezegenin her yerinde yer alan bir grup simgeyi belgeledi. Elde ettiği bulgular, 3000 yıl önce Eski Sümer’in ilk yazılı dillerinden çok daha eskilere dayanan ortak bir erken iletişim sistemi olduğunu gösteriyor.

Genevieve von Petzinger, “Komik olan, çoğu yerde geometrik işaretlerin hayvan ve insan görüntülerinden çok daha fazla olması” dedi. “Ama 2007’de bu işe başladığımda, kaç tane farklı şekil olduğuna dair kesin bir liste bile yoktu; aynı şeylerin uzayda mı yoksa zaman boyunca mı ortaya çıktığına dair güçlü bir his yoktu. ”

Paleoantropolog, Avrupadaki Buz devri kaya sanatlarındaki bilinen tüm geometrik işaretlerin bir veritabanını derlemeye başladı. Bazı yerlerle ilgili belli belirsiz bilgiler olduğunu ve bazılarının yarım yüzyıl veya daha fazla süredir çalışılmadığını tespit etti. O ve kocası Dillon, Fransa, İspanya, Portekiz ve Sciliy’de daha az çalışılmış bölgeleri hedef almaya karar verdi. Yeni geometrik işaretler için bir hazine bulgusu buldular.

“Ziyaret ettiğimiz yerlerin yüzde 75’inde yeni belgelenmemiş geometrik işaretler bulduk” dedi.

Çift, bazı durumlarda mağara sistemlerinin derinlerine girdi.Daha sonra, Kuzey Amerika da dahil olmak üzere diğer yerlere yolculuk yaptı. Büyüyen bir sembol veri tabanına sahip olan araştırmacılar, bazı çarpıcı benzerlikleri görmeye başladı.

“Bir avuç aykırı kıyafeti engellerken, yalnızca 32 geometrik işaret var. 30.000 yıllık bir süre boyunca ve tüm Avrupa kıtasında yalnızca 32 işaret. Bu çok az bir rakam ”dedi. “Şimdi eğer bunlar rastgele karalamalar ya da süslemeler olsaydı, çok daha fazla çeşitlilik görmeyi beklerdik, bunun yerine bulduklarımız hem uzayda hem de zaman içinde tekrar eden aynı işaretler.”

Afrika’da gelişen ve daha sonra Twitter üzerinden dünyaya yayılmış bir prototip yazma sistemi
Araştırmacılar, işaretlerin yüzde 65’inin binlerce yıl boyunca kullanılmaya devam ettiğini buldu. Bazı işaretler yerel olarak geniş dağılım göstermeden kullanıldı, bazıları ise tüm dünyada Endonezya ve Avustralya’ya kadar kullanıldı.

Von Petzinger, “Bu buluşun aslında Afrika’daki ortak bir noktaya kadar uzanması giderek daha muhtemel görünmeye başlıyor” dedi.

Geometrik Şekiller Ne Anlama Geliyor ?
Geometrik şekiller, konuşulan bir dilin yazılı gösterimi gibi değildir, insanların çevrelerindeki dünyada gördüğü şeylerin stilize edilmiş soyut gösterimleridir.

Von Petzinger, “Kültürel olarak kabul görmüş, üzerinde anlaşmaya varılmış anlamlarla belirli geometrik şekillerden bahsediyorsak, o zaman dünyanın en eski grafik iletişim sistemlerinden birine bakıyor olabiliriz” dedi.

Genevieve von Petzinger tarafından keşfedilen semboller
“Düşünürseniz, bu geometrik işaretlerin büyük, büyük, büyük büyük ebeveynleri gibidir; İçlerinde büyük miktarda bilgi bulunan basit küçük karakterler ”dedi. “Ama deşifre edebilmek için kültür grubunun bir parçası olman gerekiyor. Kodu bilmek zorundasın. ”

Araştırmacılar ortak sembolleri buldukları için, ne anlama geldiklerini tercüme ediyorlar. Fransa’da bir mezarlık alanından alınmış 16.000 yıllık bir kolye gibi nesneler yararlı bir kod çözücü olarak görev yapabilir. Bu durumda, kolye 45 farklı işaretlerle kaplıdır.

Tavsiye Yazı : Roket Heykeli Neden Saklanıyor ?

Genevieve von Petzinger, YouTube üzerinden antik kolye ile
Genevieve von Petzinger tarafından “İlk İşaretler: Dünyanın En Eski Sembollerinin Gizemlerinin Kilidini Açma” kitabında daha fazlasını bulabilirsiniz .

Bazı uzmanlara göre, eski insanların 500.000 yıl öncesine kadar sembolik işaretler yarattığını belirtmekle birlikte, 40.000 yıl öncesine dayanan antik geometrik sembollerin ortaya çıktığını bilmek büyüleyici.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir