Elektrik hayatımızın vazgeçilmezlerinden… Yaşantımızın hemen her noktasında, hayatımızı kolaylaştıracak tüm alet ve donanımlar elektrik ile çalışıyor. Dolayısıyla su gibi, hava gibi, elektrik de olmazsa olmazlardan. Aydınlanmadan temizliğe, iletişimden eğlenceye kadar elektriğin varlığına ihtiyaç duyuyoruz… Peki ya faturalar? Yüksek elektrik faturalarından siz de muzdarip iseniz bu makaleyi mutlaka okumalısınız…

Elektrik kullanımı ve tüketimi son derece kolay bir enerji kaynağı… Her türlü elektrikli ev aletini prize takıp çalıştırabiliyoruz. Basit bu işlemin bir de bedeli var elbet. Ancak bu bedel sanıldığı kadar basit, hafif değil… Kullandığımız klima, ısıtıcı, çamaşır, bulaşık makinesi gibi bir çok ev aleti elektrikle kullanıldığı için faturalarımız da ona göre yüklü miktarda geliyor.

Peki, elektrik faturalarımızı nasıl azaltabiliriz?

Öncelikle elektrik faturalarındaki tasarruf yolu elektriğin çok kullanıldığı ve faturalara yansıyan birim fiyatlarına dikkat etmek. T1,T2,T3 diye ayrılan üç tane zaman dilimi bulunmaktadır. Bunların elektrik faturalarına ne şekilde yansıdığına bir göz atalım.

  • T1  zaman dilimi   Saat: 06.00-17.00  arası kwh fiyatı 158 krş
  • T2  zaman dilimi   Saat: 17.00-22.00  arası kwh fiyatı 276 krş
  • T3  zaman dilimi   Saat: 22.00-06.00  arası kwh fiyatı 74 krş

Bu tabloyu göz önüne alırsak elektrikli ev aletlerimizi mümkün olduğunca ve mecbur kalmadığımız sürece T2 zaman diliminde yani saat 17.00 ile 22.00 arasında kullanmamaya çalışmak. Zira bu saat yerine 22.00′den sabah 06.00 ya kadar olan T3 zaman diliminde kullanırsanız yaklaşık %75 tasarruf sağlamış olursunuz. Yani 100 liralık bir fatura bedelini 25 liraya düşürebilirsiniz.

Evde akşam saatlerinde televizyon, bilgisayar ve aydınlatmalar hariç hiç bir elektrikli aleti kullanmamaya özen gösterin. Mesela çamaşır ve bulaşık makinenizi saat 22.00 den sonra kullanın. Klimanızı mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Zira bu saatlerde bir saatte kullandığınız elektriği  Saat 22.00 den sonra 4 saat kullanacağınızı unutmayın. Böylelikle yüklü gelen elektrik faturalarınızdan kurtulabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir