Güneşin çevremize yansıttığı ve dünyamıza gelen enerji, güneşin merkezinde bulunan füzyon süreci ile meydana gelen ışınım enerjisidir, güneşte bulunan hidrojenin helyum gazına dönmesi halindeki füzyon sürecinden meydana gelir.

Yerküre atmosferinin dışında güneş ışınımının değeri, aşağı yukarı aynı ve 1370 W/m2 kadardır, fakat dünyada 0-1100 W/m2 ölçüsü arasında oynama gösterir. Bu enerjinin yerküreye gelen az bir bölümü bile, insanlığın dünyada bulanan enerji tüketiminden çok daha fazladır. Güneş ışığından yararlanma konusundaki programlar özellikle 70′ li yıllardan sonra ivme kazanmış, güneş ışığından yararlanma sistemleri teknolojik olarak büyüme ve maliyet açısından düşüş göstermiş, güneş ışınları çevresel olarak berrak bir enerji kaynağı olarak hayatımıza girmiştir.

Elektrik Enerjisini Bireysel Olarak Üretebilir Miyiz?

Basit bir şekilde solar panel yaparak, binlerce liralık tasarrufu elektrikten yapabiliriz. Elektrik diyoruz da bu elektrik bizim yaşantımızda ne kadar önemli? Elektriği kullanmadan ne kadar zaman geçirebiliriz? Yaşantımızın her safhasında ihtiyaçlarımız elektriğe bağlı, elektrik olmadan ne kadar katlanabiliriz diye de sorabiliriz kendimize. Ve kullandığımız elektriği de bir hatırlayalım. Lakin güneş ışınlarını kullanarak bunu bireysel olarak bile üretebilecekken, bu masraf niye?

Birçok insanımız da korkar zaten elektrikten, bireysel olarak ürettiğimiz ve her zaman her yerde, sürekli kullanmak zorunda olduğumuz enerjimizden! Kimse ben beceremem, yapamam dememeli bence. Birçoğumuz elektriği üretebilir, hem de rahatlıkla! Ve çarşıdan satın almaya kalktığımızda, güneş panellerine binlerce lira para dökmeden!

Videolu anlatımlarla solar enerji nasıl yapılır bunu internette bulabiliriz, uygulayın ve güle oynaya kullanın. Hem bilgilerimiz çoğalır, hem maliyetimiz azalır, evinize önemli değerde katkımız olur. Bu iş için teknik bir bilgi almamıza veya usta olmamıza gerek kalmaz. Küçüklerin okuluna harcarsınız paranızı; örneğin derste, bedava elektrik nasıl üretilir bilgi sahibi olup çocuğunuza da öğreterek destek olabilirsiniz veya yine paranızı tatil yapmak amacıyla ayırabilirsiniz. Teknolojiyi yaparız kendimiz bireysel olarak fakat, teknolojinin kendisi dışında her yerde kullanırız, bu öğrendiklerimizi ve yaptıklarımızı. Bu kadar kullanım, bu kadar çevreye verilen zarar, nasıl bitecek? Türkiye ekonomisini de bir nebze düşünürüz ama ne yaparız yarar sağlamak için?

Bireysel olarak güneş enerji panellerinizi yapın, elektrik üretin ve paranızı çarçur etmeyin. Kendi Solar Enerji panelinizi kurun, faydalanmak istediğiniz aletlerin elektrik sarfiyatlarını bile hesaplayıp, bu hesaba istinaden solar enerji panellerinizi kurabilirsiniz. Kullanımınıza göre elektrik üretebilirsiniz. Yalnız elektrik üretirken ihtiyaç olan malzemeler ve yapmanız gerekenler var.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir