Genel anlamda ketene göz attığımızda 30 ila 110 santimetre arasında tek yıllık otsu bir bitki olduğunu görürüz. Yabani ketenler bütün Akdeniz ülkelerinde yetişirken günümüzde aktif olarak kullanılan keten bu yabani ketenlerin kültüre alınması ile oluşmuştur. Bu bitkinin genel hatları incelenirse tepeden tırnağa yeşil bir gövdeye sahip olduğu gözlemlenir. Çiçekleri ise genel olarak mavi olsa bile bazen pembe ve tonlarına kadar değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten tercih ederken önemli farklılıklarda bulunmaktadır. Bu bitkinin ılıman iklimleri çok sevdiği bilinmektedir. Bazen yol kenarlarında kireçli topraklarda düz arazilerde kendiliğinden üremektedir.

Keten tohumunun genel özellikleri ise;

-Kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Felç ve kanser riskine karşı oldukça önemli bir destek maddesidir.
-Sindirim sisteminde ve çeşitli organlarımızda büyük etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu organları temizlediği de bilinmektedir.
-Unutkanlık, bunama, yaşlanma gibi rahatsızlıkların aktif olarak tedavisinde kullanılmaktadır.
-Hemen hemen tüm solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde keten tohumuna ihtiyaç duyulmaktadır.

İçinde bulundurduğu yüksek oranlarda omega-3 ve B12 vitamini de büyük bir önem arz etmektedir. Hücre zarından geçişi sağlanan proteinlerin birbirleri ile etkileşime girmesini kolaylaştırmaktadır. İç organların üzerini kaplayan epitelyum dokunun da bakımını yapmaktadır.

Keten tohumunun kaliteli olup olmadığını anlamak için yapılması gerekenler: Satın aldığınız keten tohumlarını bir pamuk içerisine koyarak sulandırarak bir süre bekleyiniz. ( 2-3 gün) Bu süre zarfında keten tohumlarında çimlenme gözlemliyorsanız satın aldığınız keten tohumlarının taze olduğu anlamına gelmektedir. Ama çimlenmiş keten tohumlarını tüketmemeniz önemlidir. Keten tohumlarının ve keten yağının tüketilmesi esnasında bir problem ile karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız büyük bir önem taşımaktadır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir