Osteitis Deformans (Paget Hastalığı) Nedir Tedavisi Nedir

Osteitis Deformans (Paget Hastalığı) Nedir?

Bir veya birkaç kemik bölgesine lokalize olan, asla sistematik hale gelmeyen bir erişkin hastalığı olup kemiklerde deformasyonlar ve mekanik etkilere dayanıksızlık meydana getirir. Her iki cinste görülür. 40 yaşlarında başlar, 50 yaştan sonrakilerde daha sıktır.

Etyolojisi bilinmiyor. Bir virüs hastalığı siması ihtimali üstünde duruluyor.

Patogenez: Hastalık kemik iliğinde başlar. Hem osteoklazi, hem de osteoplazi anormal derecede artmıştır. Böylece kemiklerin doğal dokusu değişmiş ve “mozaik” strüktürüne dönüşmüştür. Hastalanan kemikler değişik görünümler kazanmakla kalmaz, ayni zamanda normal komşu deriye nazaran hasta iskelet bölgesi daha sıcak olur. Aşırı osteoplazi nedeniyle hastalanan kemikler daha iri, daha uzun bir görünüm alır. Bu nedenle eskiden Osteitis deformans diye bilinen Paget hastalığının adı Osteodistrofia deformans olarak değiştirilmiştir.

Klinik tablo: İlk sıralar her hangi bir yakınma olmaz. Sonraları birden bire lokal romatizmal ağrılarla, siyataljiyle, iskelet bükülmelerine bağlı paytak yürüme şekliyle, kafatası büyümesiyle, fraktürlerle ve böbrek taşlarıyla hekim karşısına gelirler. Ağır işitirler.
Laboratuar bulguları: Serumda alkali fosfataz aktivitesi bazan aşırı derecede artar, idrarda hidroksiprolin ve kalsium ıtrahı da artmış bulunur.

Prognoz: Hastalık duraklama dönemleriyle birlikte uzun bir seyir gösterir. Zamanla geniş iskelet bölgelerine yayılarak maluliyet meydana getirir Fraktürler, böbrek taşları, yaygın arteriel kalsifikasyon, hiperkalsemi sendro mu gibi komplikasyonlar hastanın hayatını tehdit eder. Paget odaklarında! birinin sarkoma dönüşmesi olasılığı da vardır.

Osteitis Deformans (Paget Hastalığı) Tedavisi?

Kalsitonin (Calcitonin ampul, Miacalcic ampul ve nazal sprey): Sentetil som balığı kalsitonini olan bu preparatlardan başka sentetik insan kalsitoni ni (Cibacalcin) de piyasaya verilmiştir.

Dozaj: Günde 1 ampul (100 mg) s.c. zerkedilir. İzlenen serum alkali fosfataz düzeyinin, başlangıçtaki değerinin yarı sına kadar düşmesi beklenir. Bu yaklaşık 1 ay kadar sürer. Ondan sonra zerk ler günaşırı yapılır ve 3-6 ay sonra tedaviye ara verilir. Elde edilen düzelme hali 1-2 yıl sürer.

Yan etkileri: Bulantı, kusma, allerjik deri reaksiyonları. İn san kalsitoninine karşı daha az antikor oluşumu bekleneceği için ilâcın etki sinin daha uzun olacağı ileri sürülmektedir.

Difosfonatlar (Didronel): Kemik rezorpsiyonunu önleyen ilâçtır. Türkiye’ de bulunmayan bu preparatın 100 mg lık tabletleri vardır. (Not: Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç almayın)

Dozaj: Günde kg başına 5 mg verilir. 6 ay verildikten sonra bırakılır. Altı aylık aralarla ayni şekilde tekrarlanır.

Yan etkileri: Diyare, osteomalasi ve kemik fraktürleri.

Mitramisin (Mithramycin ampul 2,5 mg): Hiperkalsemiyle ve fraktürlerk seyreden ağır Paget vak’alarında kullanılır. Etkisi çabuk ortaya çıkar.

Dozaj: Kg başına 10-15 mikrogr i.v. verilir. Her zerkten sonra serum kalsium düzeyi izlenmeli, yüksek bulunursa zerk tekrarlanmalıdır.

Yan etkileri: İştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, stomatit, yorgunluk, ateş, flebit, deri döküntüleri.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir