Kalıcı ve sürekli dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ve ataklıkla karakterize bir bozukluktur. Genelde ilkokul döneminde çocuğun okula uyumunun aksamasıyla tanınır. Okul çağındaki çocuklarda sıklığı %3-5 arasrndadır. Erkeklerde kızlara oranla 4-9 kat fazla rastlanır. Bu bozukluğa böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin birinci dereceden akrabalarmda daha sık rastlanmaktadır. Oluşumunda birçok etkenin rol oynadığı düşünülmektedir.

Belirtiler Bu çocuklar aşırı hareketlidir. Özellikle bu durum okul döneminde grup içinde başkalarım rahatsız edici düzeylere varır. Hareketleri amaca yönelik değildir. Durmak yorulmak bilmeden birbiri arkasına gelen uyarı- ları takip ederler. İnce motor hareketlerdeki koordinasyon bozukluğu ve beceri yetersizliği belirgindir. Örneğin düğmelerini ilikleyemez, topu tutamazlar. Dikkat süreleri kisa, yoğunlaşma yetileri düşüktür. Bu yüzden zekaları normal olmasına karşm oğrenme guçluğu ve okul başarısızlığı görülür. İnsanlarla kısa sürede ilişki kurar ancak, arkadaşlıkları sürdürmede zorlanırlar. Örneğin arkadaşı- na tükürme, saçmı çekme, dürtme gibi rahatsız edici davranışlarda bulunurlar. Ataktırlar, çabuk uyarılırlar ve tehlikeyi kavrayamazlar. Kazaya uğramamaları için sıkı bir denetim gerekir. Çabuk heyecanlanıp, coşkulu duruma girebilirler. Küçük nedenlerle ağlamalar, tutturınalar, aşırı neşe belirtileri gösterebilirler. Engellemeye dayanma güçleri zayıftır.
Tedavi:

Belirtilere yönelik bir tedavi uygulanır. Aşırı hareketlilikleri ve dikkat kusurları üzerinde olumlu sonuç alınması tedavinin temel amacıdır. Ailenin tüm bireylerinin tedaviye katılımı önemlidir. Aileye bu konuda danışmanlık yapılmalıdır. İlaç tedavisinde de merkezi sinir sistemini uyarıcı ilaçlar (metiifenidat gibi) kullanılır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir