Firmalar için sosyal medya stratejileri içerisinde “içerik” giderek önem kazanıyor. Şirketler her geçen gün içeriğe daha fazla ilgi göstermeye, yatırım yapmaya, bütçe ayırmaya başladılar.

İngiltere’de “içerikle pazarlama” harcaması 2010 yılında 1 milyar pound’a ulaştı. Dünyanın en önemli markalarından Coca Cola geçen yıl “Content 2020” planını yayınladı ve marka pazarlama stratejisinin merkezine içeriği oturttuğunu açıkladı.

Türkiye’de de son bir yıldır şirketler de sosyal medyaya ve içeriğe artan oranda ilgi gösteriyor ve henüz yeterli olmasa da bütçe ayırmaya başladılar. Ağırlıklı olarak Facebook tabanlı kampanyalar ve içerik geliştirme ön plana çıkmış gözüküyor. Ama daha alınacak epey yol var.

Bu durum yadırgatıcı değil. Keza yeni eko sistem bizlere, “tüketicilerle, müşterilerle bağ kur” diyor.

Tüketicilerin dikkatini çekmek, bununla da yetinmeyerek bu dikkati sürekli canlı tutmak ve tüketici satın alma kararı verdiğinde onun bu eylemini firmanın kendi markası, ürünü ya da hizmetine yönlendirecek elinde ikna edici, yeterli “neden” vermek hayati bir öneme sahip.

İşte bunu sağlayabilecek en önemli etken artık “içerik”.

İçerik, yeni dünyanın, yeni hayat tarzının ve tüm bunları bağrına basan yeni eko sistemin, yeni iletişim düzeninin ve tabii ki yeni pazarlama sisteminin “ruhu, kalbi.”

Facebook, Twitter, Youtube ve daha onlarca, yüzlerce sosyal ağ platformunda milyonlarca insan, ilgi alanlarına bağlı olarak birbirleriyle “haberleşiyorlar.”

Bu iletişim, haberleşme, paylaşım süreci içerisinde birbirlerine memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerinin “bilgilerini-nedenlerini” iletiyorlar. Tükeci artık “sosyal paylaşımla” arkadaşından, akrabasından, topluluğundan elde ettiği bilgiye, reklam ve halkla ilişkilerle firmadan-markadan doğrudan elde ettiği bilgiden daha fazla “değer” veriyor.

Bu “sosyal paylaşım” süreci “içerik” üzerinden ilerliyor.

Özünde içerik, online ortamda kişiler ya da kurumlar arasında konuşulmaya, paylaşılmaya “değer” her tür metaryalden oluşuyor. Bu kimi zaman etkileyici bir cümle ya da yazı olabilir, kimi zaman bir fotoğraf, bir karikatür, bir tablo, bir grafik, bir video, bir ses kaydı; ya da bunların bazılarının bir araya gelmesiyle oluşan bir “paket”.

Firmalar içerik üzerine kafa yormaya başladıkça, giderek “nasıl bir içerik?” sorusu ön palana çıkıyor.

Öyle ya, madem ki içerik önemli, hedef topluluklarla bağ kurmayı sağlayacak nasıl bir içerik üretmeli?

Sosyal medya hizmeti üreten dijital ajanslar başta olmak üzere, bu nokta da üzerinde odaklanılması gereken noktalar var.

İçerik üretiminin iki ana yönü var: Bir, firma yönlü, iki, tüketici yönlü… Ve bu ikisi artık fazlasıyla iç içe geçmiş durumda…

Firma açısından içerik üretim stratejisini oluşturmak büyük öneme sahip. Doğru platformda, doğru zamanda, doğru içeriği üretmek ve içeriği sohbete dahil etmek; gündemi, gelişmeleri takip etmek, istikrarlı biçimde “değerli” içerik üretmek gerekiyor.

Tüketici için en önemli unsur, “güven”

Giderek artan biçimde herkesin “içerik” (bilgi) ürettiği ortamda önemli olan bağ kuran, kaliteli içerik üretmek. Bu kaliteli içerik, aynı zamanda tüketicinin neden sizin ürün ya da hizmetinizi satın alması gerektiğine yönelik “güven ve inancın” yollarını döşeyen kilometre taşlarıdır…

Kabul edin, artık firmanız her şeyiyle “çıplak”. Bu sizin tercihiniz değil, tüketici böyle olmasını istediği için çıplaksınız. Bu çıplaklık üretiminizin, ürününüzün, hizmetinizin her şeyiyle biliniyor, bilinecek olması anlamına geliyor.

Bunu tüketici sizi zorlamadan ve sizi zor duruma düşürmeden, siz peşinen sağlayın. İşte buradan hareketle, yepyeni bir döneme artık zaman kaybetmeden adım atın. Tüketici için değerli olan ve sizin kaçamayacağınız her şeyinizi “çıplaklaştırın.”

İyiyseniz, içeriğinizle gösterin, eksiklikleriniz varsa, tüketicinizin yönlendirmesiyle tamamlayın, o gururu ve keyfi tüketicinize yaşatın!

Artık tüketicinizle birlikte üretin. Ar-Ge’yi birlikte yapın, talebin miktarını birlikte kararlaştırın!

Tüketiciyi ikna etmek için, her şeyi konuşmaya başlayın. Hammaddeyi nerden aldığınızı, hangi ortamda üretim yaptığınızı, güvenlik önlemlerinizi nasıl aldığınızı, üretimde hangi ilaç ve kimyasalları kullandığınızı ya da kullanmadığınızı, nasıl bir tedarik zinciri kullandığınızı, ürününüzü nasıl kullanabileceğini, sektörünüzü, alternatif ürünleri, fiyatlarınızı, ödeme koşullarınızı ve dahi daha onlarca, yüzlerce konuyu “konuşun”

Bu soruları tüketicinizin sorduğunu ve yanıtını online ortamda aradığını artık fark edin. Sizin için önemli olan artık, bu sorulara kaliteli, zengin içeriklerinizle karşılık verip, bağ kurmayı tercih edip etmeyeceğiniz!..

Ve unutmayın, siz konuşmazsanız, bağ kurmazsanız eşikte bekleyen rakibiniz bunu yapacak…

Şimdi, tüm planlarınızı, sosyal medyada içerik üzerine odaklamaya başlayın…

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir