Eski yazılarımı takip edenler son birkaç yazıdır “içerik” konusunda yazdığımı hemen fark edecektir. Bu yazımda da “içerik” konusuna devam edeceğim, ancak bu kez B2B (Business to Business) markaları açısından sosyal medya iletişim stratejisini analiz etmeye çalışacağım.

Yazıya devam etmeden önce ufak ama önemli bir parantez açalım. Firmalar (markalar) dijital pazarlamanın önemini ve yeni ekonomide oynadığı rolü henüz yeterince kavrayabilmiş değiller. Ya da kavransa da organizasyonel/operasyonel adımlar atılmasında stratejik kararlar alınamıyor. Bu durum ne yazık ki B2B (işletmeler arası ticaret) markalarda daha belirgin.

Bugün online kanallar çift yönlü olarak kritik rol oynuyor. Müşteri/tüketicinin arzu ettiği ürün ve hizmete ulaşımında ve bunun karşılığında da bu müşteri/tüketiciye ulaşmak isteyen üretici ya da hizmet sunan markalar açısından dijital süreçler birçok fırsatları barındırıyor.

Bu iki tarafı buluşturan temel dinamik ise, “içerik”. Özellikle B2B markalarında…

Bu nedenle doğru içeriği üretmek çok önemli. Neden? Çünkü üreteceğiniz içerik, sizin hedef pazarınız ve müşteri topluluğunuzla kuracağınız “bağın” da niteliğini/niceliğini belirliyor. Dijital kanallar için üreteceğiniz içerik bir nevi sizin pazarlama elamanınız (müşteri temsilciniz) gibi bir misyona bürünüyor.

Hangi içeriği üreteceğinizi ancak pazarınızı ve müşterinizi tanıyarak belirleyebilirsiniz. Eğer sizin markanız da bir B2B markasıysa şu soruları sormalısınız:

Pazarınız hangi sorunları yaşıyor? Müşteriler hangi sorunları yaşıyor? Ürün ve hizmetiniz potansiyel müşterilerinizin iş sürecine nasıl çözüm getiriyor? Ürününüz rakiplerinizin ürünlerine göre yarattığı farklılık ve avantajlar neler? Özetle bu ve benzeri soruların toplamıyla müşterinin rakibinizi değil de neden sizi tercih etmesi gerektiğini içeriğinizle göstermelisiniz.

B2B markası olmanız nedeniyle çoğunlukla çok geniş müşteri kitlesine hitap edemezsiniz. Bu nedenle herkese değil ama hedef kitlenize uygun bir “içerik stratejisi” oluşturmalısınız. İçerik stratejinizi de belirli bir “içerik takvimine” bağlamanız gerekir. Hangi içeriği, hangi zaman dilimlerin de paylaşmanız gerektiğini iyi belirlemelisiniz.

İçerik unsurlarınız ise yazılar, fotoğraflar, videolar, infografiler ve e-book’lardan oluşur. Elbette üreteceğiniz içerikleri dağıtacağınız dijital kanallara ihtiyacınız olacak. İşte bu aşamada sosyal medya ağları güçlü bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Peki, hangi kanalları kullanabilirsiniz? B2B markanız için üreteceğiniz harika içeriklerinizi dağıtabileceğiniz en iyi kanallar; blog, youtube (kanalınız), facebook, twitter ve e-posta listenizdir (e-mailing marketing). Facebook, twitter ve e-posta pazarlamasına zaten aşinasınız. Burada, blog, video, infografi ve e-book’a değineceğim.

Blog: Bloğunuzda yayınlanmak üzere üreteceğiniz içeriğin profesyonelce hazırlanması kritik bir konu. Üreteceğiniz her içeriğin pazarın ya da hedef kitlenizin mevcut ya da öngördüğünüz sorunlarına ilişkin nasıl çözümler getirdiğini içermeli. Ancak, bunu bir reklam diliyle değil, objektif olarak, samimi bir biçimde, olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte aktarmalısınız. İçeriklerinizi bloğunuzda tartışmaya açmanız ve gelecek tüm yorum, eleştiri ve soruları yine şeffaf bir biçimde yanıtlamanız gerekir. Bloğunuzda yayınlayacağınız metin içeriklerinizi fotoğraf ve eğer varsa video içeriklerinizle desteklemeniz kuracağınız bağlantıları artırır. Blog içeriklerinizi SEO’ya uygun oluşturmanız, uygun anahtar kelimeleri kullanmanız, arama motoru dostu olması içeriklerinizin aramalarda ulaşılabilir olmasını sağlar. Hangi içerikleri üretmeniz gerektiği konusunda Google Trends sonuçlarından yararlanabilirsiniz.

Video (Youtube): Video içerikler özellikle fotoğrafla birlikte hedef kitleye en etkili ulaşma ve mesajı verme araçlarından birisidir. Özellikle ürün ve hizmet süreçleri karmaşık olan B2B markalarında etkili videolar mükemmel bir etkiye sahiptir. Uzun metinlerle anlatılabilecek bir ürün ve hizmeti 3-5 dakikalık video içeriklerle kolayca aktarmanız mümkün olur. Görüntü ve ses kalitesine dikkat etmeniz video içeriklerinizin ilgi görmesini destekler. Blog içeriklerinizde olduğu gibi video içeriklerinizin de müşteri(hedef kitle) odaklı hazırlanmış olması, doğrudan satış/reklam dilinden uzak olması önemli. “Nasıl yapıyor ve sorunları nasıl çözüyorsunuz”, bunları anlatın yeter!

İnfografi ve e-book: İnfografi en net anlatımıyla bilgi ve verileri görsellerle (tablo, fotoğraf vb) sergileyen grafiklerdir. Türkiye’de markalar henüz sıklıkla kullanmıyor olsa da yakın gelecekte daha çok başvurulan bir araç haline gelecek. E-book (e-kitap) olarak da adlandırılan online ortam için hazırlanan metinler genellikle 10-15 arası sayfadan oluşur, web sitesinden, blogtan indirilmek ya da e-posta yoluyla dağıtılmak üzere hazırlanır. Genellikle tek bir ana konu üzerinde odaklanan ve çoğunlukla da teknik bir konuyu hedef kitleye anlatan metinlerdir. Ağırlıklı olarak PDF formatında kolayca dağıtımı sağlanır. B2B markaları için mükemmel araçlardır. Bir B2B markasının pazarlama iletişiminin başarıyla ilerleyebilmesi için süreç yönetiminin dijital pazarlama stratejisi üzerinden ilerlemesi, marka bütünlüğü ve etkin insan kaynakları katılımıyla yürütülmesi gerekir. İzleme (monitoring) ile birlikte yürütülecek entegre bir dijital pazarlama iletişimi orta ve uzun vadede B2B markalarına yeni fırsatlar ve rekabette başarılı olma şansı sağlayacaktır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir