Her yıl dünya çapında 80 milyon kadın istemeden hamile kalıyor. Hatta yapılan araştırmalar gelişmiş ülkelerde dahi her yıl gerçekleşen 28 milyon hamilelikten yüzde 49’unun istenmeden meydana geldiğini ontaya koyuyor! Her 10 doğumdan biri ise çocuk yaşta anneler tarafından yapılıyor…
Her yıl yüksek düzeylerde meydana gelen, istenmeyen gebelikleri azaltmayı hedefleyen ilk uluslararası bilinçlendirme kampanyası “26 Eylül Dünya Korunma Günü”; “Bir Diğeri Başlamadan Hayatınızı Yaşayın” sloganıyla başladı. Berlin’de yapılan uluslararası basın lansmanı ile tüm dünyada başlatılan kampanya, küresel üreme ve cinsel sağlık vakfı Marie Stopes International, Avrupa Kontrasepsiyon Birliği, Centra Latinoamericano Salud y Mujer, Uluslararası Pediatri ve Adolesan Jinekoloji Federasyonu ve Asya Pasifik Kontrasepsiyon Konseyi tarafından düzenleniyor ve Bayer Schering Pharma tarafından destekleniyor.
Yapılan açıklamalara göre; dünya çapında, 80 milyon kadın istemeden hamile kalıyor ve 20 milyon kadın düşük tehlikesi yaşıyor. Sonuç olarak, bu kadınların 68 bini hayatını kaybediyor. Bu, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sorun. Gelişmiş ülkelerde her yıl meydana gelen 28 milyon gebeliğin yaklaşık yüzde 49’u planlanmadan oluyor ve bunların yüzde 36’sı düşükle son buluyor.

10 Doğumdan 1’i Çocuk Yaştaki Anneler Tarafından Yapılıyor

Ortaya çıkan bir diğer gerçek ise her 10 doğumdan 1’inin çocuk yaşta anneler tarafından yapılıyor olması… Bu kapsamda Dünya Kontrasepsiyon Günü, üreme çağındaki tüm kadın ve erkekleri hedef alan uzun süreli bir kampanya. Dünya Kontrasepsiyon Günü için özel olarak geliştirilmiş “Sizin Hayatınız” (Your life) kampanyanın ana temasını oluşturuyor. 2007’de tüm gözler, “Bir diğeri başlamadan hayatınızı yaşayın” sloganıyla genç yetişkinlere çevriliyor. 2007’nin teması doğrudan genç yetişkinlere seslenmeyi amaçlıyor ve bu tema kapsamında bir ebeveyn olmayı seçmenin, tesadüfî bir şekilde ebeveyn olmaktan daha önemli olduğu vurgulanıyor.

Mischa Barton’dan, Gençlere “Korunun” Mesajı

Tüm dünyada ilk kez başlatılan Dünya Korunma Günü lansmanında Mischa Barton, genç hemcinslerine “Hayat çok zor. Annelik özveri ve sorumluluk istiyor. İyi düşünün, korunun” mesajını verdi. Doğum kontrol konusundaki yetersiz bilincin küresel etkileri hakkında bir konuşma yapan Barton, “Bir çocuğa sahip olmak için çok genç olduğumu biliyorum ve benim yaşımdaki pek çok insan da muhtemelen aynı şekilde düşünüyordur. İstediklerinin peşinden gitmeleri ve hayatlarını dolu dolu yaşamaları konusunda tüm gençleri yüreklendirmek istiyorum. Gençlerin tesadüfen değil, sadece hazır olduklarında çocukları olmalıdır” dedi.
Dünya genelinde Dünya Kontrasepsiyon Günü’nü işaret eden farklı etkinlikler gerçekleşmektedir, bu etkinlikler arasında okullardaki, yüksek okul ve üniversitelerdeki eğitim faaliyetleri, bağış konserleri ve gençlere yönelik atölye çalışmalarının da bulunduğu turneye çıkan tiyatrolar ve gece kulüpleri ve diskolardaki promosyon etkinlikleri de yer almaktadır. Doğum kontrol yöntemleri, cinsellik ve anatomi eğitimi ile ilgili bilgi ve tavsiyelerin yanı sıra cep telefonu indirme programları ve online anketin de yer aldığı www.your-life.com global web sitesi de açılmıştır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir