Şahıs Firması Kurmak

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Yapılmalı
Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz. Ülkemizde iki tip şirket kurma yöntemi vardır. Bunlardan birincisi şahıs şirketi ikincisi de limited şirketi. Bu yazımızda şahıs şirketi kurmak için gerekli olan belgeleri ve masrafları ele alarak sizlere yol göstermeye çalışacağız.

Neden Şahıs Şirketi Kurmalıyım
Şahıs şirketi kurma kararı vermeden önce faaliyette olacağınız iş türünü, ne kadar kazanacağınızı, orta seviyeli bir esnaf mı olacaksınız gibi soruları iyice düşündükten sonra karar vermeniz gerekmektedir. Eğer orta seviyeli bir esnaf olacaksanız şahıs şirketi kurmak tam size göre bir hamle olacaktır. Şahıs şirketlerinin bir diğer adı ise şahıs işletmesidir. İşletme şahsın kendi namı veya ismi ile kurulur ve şirketin bütün borçlarından şahıs sorumludur. Şahıs şirketi hemen hemen 2 günlük bir zaman diliminde kurulabilir. Şahıs şirketleri sermaye şirketlerinin aksine kuruluş işlemleri sadece vergi dairesinden yapılmaktadır. Şimdi gelelim şahıs şirketinin nasıl kurulacağına.

Adım Adım Şahıs Şirketi Kurmak
Şimdi şahıs şirketi kurmak için gerekli olan bir takım evraklara göz atalım.

Eğer kuruluş için vergi dairesine kendiniz gitmeyecekseniz Noter onaylı Nüfus Cüzdanı Sureti, onaylı ikametgah, kira kontratı ve imza beyannamesi gerekli olan belgelerdir. Şirketinizin kuruluşunu eğer mali müşaviriniz aracılığı ile yapacaksanız mali müşavire vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu işlemi mali müşavir ile yaparsanız vergi levhanızı bir gün içerisinde alabilirsiniz eğer kendiniz yapmak isterseniz yoklama memurunun iş yerine gelmesini beklemek zorundasınız. Genel anlamda değerlendirdiğimizde kuruluş işlemi evrakların tam olması halinde bir gün içerisinde gerçekleşmektedir.

Kuruluş İçin Cebimden Ne Kadar Masraf Çıkar
Aşağıda belirteceğimiz kuruluş masrafları ortalama bir değer olup kira farklılığı ve yapılacak işden kaynaklanan masraf artışı veya düşüşü yaşanılabilir.

Noterden alınan imza beyannamesi için 90,00 TL
İşletme Defteri Noter Onayı İçin 75,00 TL
Mali Müşavir Vekaleti İçin 135,00 TL
Meslek Odası Kaydı İçin 850,00 TL
Zorunlu kullanımı olan yazar kasa temini için 1050 TL
Mali Müşavir Kuruluş Ücreti için 450 TL
Kira Kontratı Damga Vergisi 120,00 TL
Yukarıda belirttiğimiz gibi bu ortalama değerdir. Sizin açacağınız işletmeye göre değişkenlik gösterebilir. Tabi ki açılış masrafları bittikten sonra daha cebimizden para çıkmayacak diye bir hikaye yok. Kuruluş işlemini yaptıktan sonra aylık y ada 3 aylık olarak ödeyeceğiniz kuruluş sonrası maliyetler ortaya çıkmaktadır.

Her ay ödenen Katma Değer Vergisi (KDV)
Her ay çalışanlarınız için ödenen sigorta pirimi
Kendiniz için ödediğiniz aylık bağkur piriminiz
Üç ayda bir veya ayda bir ödenen Stopaj
Üç ayda bir ödenen geçici vergi
Yılda bir yıllık gelir vergisi
Yılda bir yasal defter tastikleme ücretleri
Ayda bir ödenen mali müşavir ücreti

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir