Bir evi ev yapan mutfağıdır. Özellikle bayanların vazgeçilmezi, hayatın ritim bulduğu mekandır mutfakları. Mutfağın genişliği, işlevselliği kadar asıl mutfağı mutfak yapan içerisindeki eşyalarıdır.  Tencere setleri, Ekmek yapma makinası, mikseri, küçük eşyalar detaylardan bütüne doğru basamakları oluşturur. Bir de yediğiniz ürünlerin nasıl kaplarda pişirildiği de önem arz etmektedir.

Belki çeyizinizden kalan veya ev hediyesi olarak size gelen bazı eşyaların değişim zamanı gelmiştir. Alışveriş seçeneği sizin elinize geçtiyse biraz daha detaylı araştırma yapmak gerekebilir.

Mutfakta bulunması gerekli araçlar şunlardır :

Çeşitli boylarda alüminyum ya da çelik tencere, düdüklü tencere, çeşitli çapta tepsi ve tava, et ızgarası, balık ızgarası, kevgir, ince tel süzgeç, çeşitli boylarda sebze ve bulaşık yıkamak için kap, havan, çeşitli boylarda ve işlevlerde kullanılmak üzere bıçak, masat, et dövmek için tahta, et dövecek tokaç, satır, ekmek kesme tahtası, kepçe, delikli kepçe, tahta kaşık, maşa, hamur tahtası, oklava, merdane, yumurta ve yağ sürmek için fırça, tavuk parçalamak için özel makas, tel yumurta çırpıcısı, huni, konserve açacağı, sıkma torbası. şiş, rende, buz dolabı, bulaşık makinesi, mümkünse derin dondurucu.

Mutfakta kullanılacak ölçülere gelince; ölçüyü genellikle gram olarak almadık. Pratik olarak SB, ÇB, KF, TK, ve KK gibi simgeler kullandık. Mutfakta çalışanlar için terazi karşısında vakit kaybedileceğine bir kere özel 200 g su alacak su bardağı, 60 g su alacak çay bardağı, 30 g su alacak kahve fincanını ölçüp devamlı olarak bu kapları kullanmak daha pratik yoldur. Ayrıca ÇK çorba kaşığı, TK tatlı kaşığı, KK kahve kaşığı ölçüleri kullanılmıştır. Bu sonuncularda dikkat edilecek husus kullanılacak maddelerin kaşıklardan taşar bir durumda doldurulmamasıdır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir