organik şeker

Hero Baby’nin organik şeker sorunu dememize rağmen aslında Türkiye’deki üreticinin sıkıntısı daha doğru. Hero Baby 130 yıllık bir tarihi olan İsviçre kökenli bir firma fakat 1990’dan itibaren Türkiye’de üretim yapmaktadır. Dolaysıyla bu alanda yaşanan organik şeker sorunundan en çok onları etkilediği için bu şekilde başlıklandırdık.

Biraz Hero Baby’i anlatacak olursak, Türkiye’de üretim yapan ilk ve tek bebek ek gıda üreticisi olduğunu bildirmemiz gerekir. Fabrikada kullanılan tüm meyve ve sebzeler özel olarak kendileri için üretilmektedir. Hero Baby için şuan itibariyle 20 ilde  290 aile meyve sebze üretimi yapmakta. Tamamen organik olan bu ürünler, Türkiye’deki bebklerin damak uygunluğuna göre üretiliyor. Şirket yöneticileri yeni yatırımlar ile fabrika sayısını artıracaklarını bildiriyorlar. Sütte eriyen organik bebek bisküvisi yapma başarısını gösteren Hero Baby, organik tarhana çorbasını bebekler için sevilecek duruma getirdi. Daha önce 16 TL’ye raflarda gördüğümüz bebek ürünlerini Türkiye’de üreterek 6 TL’den daha düşük fiyatlara satmasıyla kendilerini takdir ediyoruz.

Asıl konuya dönecek olursak, Hero Baby Türkiye CEO’su Ali Bozer sorunu şu şekilde açıklıyor:

“Tüm elementleri Türkiye’den temin etmemize rağmen, Türkiye’de organik şeker üretimi olmadığı için ithal etmek zorunda kalıyoruz. İthal edilen organik şekerde gümrük vergi oranları dönemsel şartlar itibariyle artığında Hero Baby olarak biz de maliyetlerimizdeki artış nedeniyle fiyatları artırmak zorunda kalıyoruz. Fakat ithal edilen organik bisküvilerde gümrük vergisi uygulanmıyor. Dolaysıyla ithal ürün teşviki ister istemez yaşanmakta. ”

Sonuç olarak; yerli üretim yapan Hero Baby gibi firmalara organik şeker sıkıntımız nedeniyle destek olmamız gerekirken, ithalat ile giriş yapan bisküvi firmalarını desteklememiz ne kadar doğrudur karar sizin.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir