Artık neredeyse tüm çalışanlar işlerini yaparken internet kullanıyorlar. Pew tarafından yapılan bir araştırmaya göre, el altında bulunan bütün dijital araçlar arasında, e-postanın en önemlisi olduğu ortaya çıktı.

Bir şirketin CEO’sundan en alt elemanına kadar neredeyse her çalışan (%94) iş yerinde internet kullanıyorlar. Bazıları tarafından bu kullanım zaman kaybı, vakit geçirme, sosyalleşme olarak görülse de, araştırmaya katılan çalışanların %46‘sı iş yerinde internet kullanımının üretkenliklerini arttırdığını düşünüyor. Yalnızca %7 oranında çalışan internetin işlerinde üretkenlik kaybına yol açtığını belirtmiş.

1066 kişilik yetişkin bir internet kullanıcı grubu arasında Pew tarafından yapılan araştırmaya göre, kullandıkları araçları önem sırasına koyması istenen grubun %61‘i e-postayı en üst sıraya koyuyor. Genel olarak internet kullanımı %54 ile ikinci sırada. Skalanın diğer tarafında ise şaşırtıcı olarak yalnızca %4 önem sıralamasıyla sosyal ağlar var. LinkedIn gibi networking araçları, Facebook ve Twitter gibi pazarlama araçları olarak da kullanılan sosyal ağlar, kullanıcılar tarafından sanıldığı kadar önemli bulunmuyor.

İş iletişime geldiğinde, araştırmaya katılanlar ofisteki kablolu telefonların önemini %35 oranda belirtirken, mobil telefonlar yine şaşırtıcı bir şekilde %24 oranında kalıyor.

İnternet, e-posta ve mobil teknolojiler, çalışanları daha üretken hissettirmesine rağmen, %39‘u bu araçların iş saatlerinde kendilerine daha esneklik sağladığını, %35‘i ise aslında çalıştıkları süreyi uzattıklarını söylüyor. Çünkü, artık çalışanların işlerini, iş saatlerinden sonra yapmaları veya eve getirmeleri öncesine göre daha kolay. İş verenler de bunu bildikleri için çalışanlarından iş saatleri dışında da iş takibinde olmalarını bekliyorlar.

İnternetin günlük iş hayatımıza bu kadar girmiş olması, çalışanların bazı ek kurallarla kısıtlanmasına sebep oluyor. Örneğin %46 oranda çalışanın bazı internet sitelere erişimi engellenmiş. Yine aynı oranda çalışanın da online ortamlarda ne söyleyeceği ve neler paylaşabileceği bazı şirket kurallarında kısıtlanmış. Özellikle bu kısıtlama, Pew’ın bu araştırmayı ilk yaptığı 2006 yılından beri iki kat artmış durumda ve bu durum kişisel özgürlük ve haklar konusunda etik bazı ikilemler barındırıyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir