Eğitim öğretim hayatı boyunca pek çok kişi kıyafetinde mürekkep lekesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu durum özellikle öğretmenlerin başına daha sıklıkta gelmektedir. Gün boyu mürekkepli kalem kullanan kişiler için mürekkep lekesi dert olmaktadır. Bunun için pek çok kişinin ortak problemi olan mürekkep lekesine çözüm bulmak merak konusudur.

Garanti çözüm olması bakımından mürekkep lekesi meydana geldiği anda müdahale edilmesi gerekir. Bu sayede daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Mürekkebin damladığı giysiye o an kuru ve temiz bir bez ile müdahale edilirse hem lekenin kuruması önlenir hem de böylelikle kalıcı bir leke oluşmasının önüne geçilmiş olur. Böylelikle ilgili giysinin makinede bir kere yıkanması lekenin tamamen ortadan kaybolmasını sağlamaktadır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır

Mürekkep lekesini çıkarmak için genellikle su bazlı leke çıkarıcıların kullanılması tavsiye edilir. Bunun kullanımının ardından lekenin bulunduğu kıyafet çamaşır makinesinde tek başına yıkanması önerilir. Ancak bu durumda birçok insan ilgili kıyafeti makinede kaynatınca lekenin daha çabuk çıkacağını düşünür. Oysaki bunun yerine her zaman yıkanan sıcaklığı ve ayarı kullanmak yeterli olmaktadır.

Lekeyi çıkarmak için eğer su bazlı bir leke çıkarıcı bulunamıyorsa bunun yerine yağ bazlı olanlar da tercih edilebilir. Ancak bu leke çıkarıcı ile lekeyi çıkarmak biraz daha zor olmaktadır. Bunların yanı sıra giysideki mürekkep lekesini çıkarmak için özel üretilen leke çıkarıcılar da vardır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir